Oświetlenie ewakuacyjne – czyli jakie? Oświetlenie ewakuacyjne, inaczej nazywane oświetleniem awaryjnym, to lampy, których działanie nie jest uzależnione od głównego źródła zasilania. Właśnie dlatego oświetlenie ewakuacyjne umożliwia nam bezpieczne przemieszczanie się w sytuacji braku prądu oraz ułatwia znalezienie wyjścia z budynku, kiedy konieczna jest ewakuacja. Montaż oświetlenia awaryjnego w niektórych przypadkach jest obowiązkowy, warto więc wiedzieć, kiedy należy zainstalować lampy ewakuacyjne oraz jak wybrać najlepsze oświetlenie ewakuacyjne.
Oświetlenie awaryjne a przepisy prawa
Oświetlenie ewakuacyjne musi być stosowane przede wszystkim w miejscach, w których nawet trwająca przez niedługi czas awaria prądu prowadząca do zaburzenia pracy oświetlenia podstawowego mogłaby spowodować zagrożenie zdrowia bądź życia ludzi, poważne zagrożenie dla środowiska albo poważne straty materialne. Dodatkowo, budynki szczególnie narażone na awarie zasilania – poza oświetleniem ewakuacyjnym – muszą być wyposażone w oświetlenie zapasowe. Normy związane z oświetleniem ewakuacyjnym w naszym kraju reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku.
Gdzie stosuje się oświetlenie ewakuacyjne?
W Polsce, zgodnie z wymienionymi przepisami prawa, istnieje obowiązek instalacji oświetlenia ewakuacyjnego przede wszystkim w takich miejscach, jak: sale widowiskowe, audytoria, sale konferencyjne, czytelnie i lokale o przeznaczeniu rozrywkowym, sale sportowe mogące pomieścić więcej niż 200 osób, pomieszczenia o powierzchni powyżej 2000 m2 w budynkach użyteczności publicznej, budynki zamieszkania zbiorowego oraz budynki produkcyjne i magazynowe, pomieszczenia takie jak garaże oświetlone wyłącznie światłem sztucznym w przypadku powierzchni 1000 m2, jak również na drogach ewakuacyjnych wszystkich wymienionych powyżej pomieszczeń oraz w szpitalach i innych budynkach przeznaczonych do użytku osób o ograniczonej zdolności poruszania się, na drogach ewakuacyjnych w wysokich i wysokościowych budynkach użyteczności publicznej, w budynkach tymczasowych, jeżeli są przeznaczone na cele widowiskowe lub inne zgromadzenia ludzi.
Oświetlenie awaryjne - jak dobrać?
Oświetlenie ewakuacyjne musi zostać zaprojektowane przez projektanta instalacji elektrycznych z odpowiednimi uprawnieniami, a projekt musi spełniać obowiązujące normy. Szczegółowe wymagania będą różne w zależności od rodzaju budynku: jego wielkości, powierzchni czy przeznaczenia.